Συχνές ερωτήσεις

Δεν ε�μαι μ�λος της πανεπιστημιακ�ς κοιν�τητας. Μπορ� να παρακολουθ�σω το διατιθ�μενο υλικ�;

Ναι, φυσικ�. Το περιεχ�μενο της πλατφ�ρμας απευθ�νεται σε κ�θε ενδιαφερ�μενο.

Υπ�ρχει κ�στος παρακολο�θησης;
�χι, το περιεχ�μενο διατ�θεται δωρε�ν.

Μπορ� να επικοινων�σω με τον διδ�σκοντα/ δημιουργ� περιεχομ�νου;

�χι, δεν υποστηρ�ζεται επικοινων�α με το διδακτικ� προσωπικ�.

Mπορ� να επαναχρησιμοποι�σω το εκπαιδευτικ� περιεχ�μενο;
Εξαρτ�ται απ� τα δικαι�ματα χρ�σης του υλικο�. Παρακαλε�στε �πως ελ�γξετε την �δεια χρ�σης απ� την οπο�α συνοδε�εται το περιεχ�μενο που σας ενδιαφ�ρει.

Αντιμετωπ�ζω πρ�βλημα στην παρακολο�θηση �/ και στην αν�ρτηση/ διαχε�ριση υλικο�. Πο� μπορ� να απευθυνθ� για βο�θεια;

Δε�τε τα στοιχε�α επικοινων�ας.

Τι ε�ναι τα ανοικτ� ψηφιακ� μαθ�ματα;
Μαθ�ματα προπτυχιακο� � μεταπτυχιακο� προγρ�μματος σπουδ�ν, που διδ�σκονται σε Πανεπιστ�μια και ΤΕΙ και τα οπο�α �χουν διαμορφωθε� ψηφιακ�, �στε να διατ�θενται στο Διαδ�κτυο, με ανοικτ�ς �δειες χρ�σης πνευματικ�ν δικαιωμ�των Creative Commons (CC). Για περισσ�τερες πληροφορ�ες, μπορε�τε να επισκεφθε�τε την Π�λη Αναζ�τησης Ανοικτ�ν Μαθημ�των και την πλατφ�ρμα ασ�γχρονης τηλεκπα�δευσης του ιδρ�ματος.

To περιεχ�μενο της υπηρεσ�ας ε�ναι �λο ανοικτ� � μ�ρος των Ανοικτ�ν Μαθημ�των;

�χι.  Το περιεχ�μενο ε�ναι υπερσ�νολο του πολυμορφικο� περιεχομ�νου των Ανοικτ�ν Μαθημ�των. Μπορε� να περιλαμβ�νει περιεχ�μενο, ανοικτ� � κλειστ�, προερχ�μενο �χι αποκλειστικ� απ� την εκπαιδευτικ� αλλ� απ� οποιαδ�ποτε δραστηρι�τητα του ιδρ�ματος καθ�ς και του διδακτικο�, ερευνητικο� προσωπικο� του.

Προκειμ�νου να φιλοξενηθε� περιεχ�μενο στην υπηρεσ�α, δεν ε�ναι προ�π�θεση να  αποτελε� μ�ρος των Ανοικτ�ν Μαθημ�των, ο�τε να ε�ναι ανοικτ�. Μπορε� να φιλοξενηθε� εκπαιδευτικ� πολυμορφικ� περιεχ�μενο προερχ�μενο απ� τη διδασκαλ�α � �λλες εκδηλ�σεις του ιδρ�ματος, υπ� την προ�π�θεση να μην εγε�ρονται ζητ�ματα δικαιωμ�των πνευματικ�ς ιδιοκτησ�ας.